Vai daudzstāvu mājā var iespert zibens?

un iznīcināt ieslēgtu datoru un televizoru? Vai arī zibens spēriens izdalās pa visiem 100 dzīvokļiem un nekādus postījumus nevar izdarīt? Zibens ir bīstams tikai personiskās mājās dzīvojošiem?
Kas būtu jāatvieno negaisa laikā: interneta kabelis iāizrauj no datora, TV kabalis no televizora, kāpņu telpā jāatslēdz strāva visam dzīvoklim? Kuras no šim darbībām ir liekas?

Freddy Krueger    6 Lai nokurinātu kompi, pat nav obligāti trāpīt mājā, un mājai var arī būt uzstādīta korekta aizsardzība, kas zināmā mērā pasargā no zibens spēriena rezultātiem.
Ja nu tiešām paša loģikas nepietiek - nu tad drošs paliek nedrošs, atslēdz visus pieslēgtos kabeļus, sākot ar barošanas. Ir bijuši gadījumi, kad trāpa pār pagalmu novilktā maģistrālajā tīkla vadā, "nokurinot" visus pieslēgtos kompjus, neatkarīgi no tā, vai šamie bijuši ieslēgti, vai ne, bet pilsētas daudzdzīvokļu mājā iespēja uzrauties uz zibens spērienu ir salīdzinoši maza, da i pievadkabeļi lielajā tiesā gadījumu ir kabeļu šahtās... Tad jau krietni bīstamāka un reālaka iespēja ir sprieguma rāvieni tīklā, vai nekorekts slodžu dalījums pa fāzēm, bet tas jau ir cits story. Dzīvoklim strāvu atslēgt izklausās pēc paranoijas, bet, ja ir jaudas stipreklis - to gan no strāvas labāk atslēdz, tam galus izbliezt var dikti ātri...
2023-07-12 19:43

janisb  1 1 Ja zibens iespers ēkā tad var izcelties ugunsgrēkts, bet tehniku tas visdrīzāk neskars, daudzdzīvokļu mājām, visamz normāli apsaimniekotajaām, ir zibensnovedēji, līdz ar to varbūtiba, ka iespers ēkā = 0. Tehnika var tikt bojāta, ja iespers vados vai transformatoram, Rīgā vadi iet pa zemi, bet transformatoriem ar ir zibensnovedēji, tāpēc šāda varbūtība ir ļoti niecīga. Ārpus Rīgas tā bilde nav tik rožaina un riski lielāki. Interneta kabeļu sadaļā riski ir tiem kabeļiem kas lielos attālumos iet pa gaisu, tiesa ne tik daudz no "tieša" trābijuma, bet gan induktīvā pīķa, ja zibens iesper netālu no kabeļa. Risku protams nav opriskajiem kabeļiem, tikai koaksiālajiem un vītā pāra, riskus minimizē šādiem kabeļiem pirms pieslēgšanas iekārtai uzstādot pretzibens aizsardzību (surge protector).
Rīgā mikrorajonā, ar TET internetu nav jādara nekas, ja ir kādu kreiso/mazo kantoru pieslēgimi, atd var atslēgt neta kabeli, ja privātmāja, un piedevām ārpus rīgas, tad vēlams izslēgt drošinātājus un izraut interneta/tv antenas/telefona vadus no iekārtām, vai tiem uzstādīt pretzibens aizsardzību.
2023-07-12 19:52

kvarts  1 2 Ja sarunā, tad var ari iespert.... 2023-07-12 20:33

jumper    2 Zibens spēriena laikā nelielā daudzdzīvokļu mājā man nodega barošanas bloks monitoram. Kompis laikam tika nosargāts pateicoties UPSim. Nu vismaz es tā domāju. Monitoru nācās nest uz remontu. Pēc tam iegādājos "self protector" pie kura tagad ir pieslēgta visa datortehnika. Vairāk nekas nav nodedzis, bat varbūt arī nav bijis iemesls dēļ kā. :) 2023-07-12 20:40

Epifanija  3 10 Visus vientuļos sieviešu nīdējus agri vai vēlu sper zibens! 2023-07-12 22:37

dabasmiilis  1 4 22:37,
Vispār jau runā, ka vīriešus statistiski arī vairāk zibens skarot. Tur ķermeniskās atšķirības, sievietes esot vairāk pasargātas.
Cik sapratu, ka vai nav testosterons pie vainas vai garums.

Iespējams ka pie vainas arī tas, ka vīrieši pārdroši idioti mēdz būt, vairāk riskē ar negaisu satikties. Kamēr sieviete sēž skapī un skaita tēvreizi, vecis devies makšķerēt un tad brīnās, ka nenoveicās!
2023-07-12 22:50

CoCoSan  2 7 Var var. Sevišķi bīsties no lodveida zibens! Ņems un ielidos pa ventilācijas šahtu. Kirdik tavam datoram ar visām pieaugušo filmām un televīzoram ar panorāmu 😅 2023-07-12 22:57

Freddy Krueger      Oi Chris, nu Tu kaut pateiktu, kur dzīvo - pilsētas daudzstāvenē, vai ģerevņā?
Atbilde atrodama veidā, kā tavam dzīvoklim un mājai ir pievesti kabeļi.
Ja tas ir TET optikas kabelis - da atslābsti. bet par barošanu (strāvu tobiš) gan ir jēga padomāt, nu vismaz barošanas kabeļus izrauj negaisa laikā, ja nav surge protect vai UPS ķēdē ieslēgti. Ja ir - atslābsti. Bet par stiprekli (ja ir, protams) gan neaizmirsti.
2023-07-13 20:39

Alvils810    1 Jautājums bija, vai zibens var iespert daudzdzīvokļu mājā? Protams. Vai tas var izraisīt sekas? Protams. Vai atslēgt visas mājturībai paredzētās ierīces? Var gan atsēgt, gan veidot aizsardzību no inducētiem pārspriegumiem., kuri var būt no dažiem kV līdz dažiem desmitiem kV. Parasti no šādiem zibensizlādes veidotiem pārspriegumiem cieš elektroniskās ierīces un iekārtas. Ja atslēdzam, tad jāatslēdz ne tikai televizors, datortehnika, bet arī veļas mazgājamā mašīna u.c., jo visas šīs iekārtas ietver mikroshēmas, kas ir gana jaudīgas, bet arī gana jūtīgas pret sprieguma izmaiņām.
Zibensizlādes veidotais elektromagnētiskā lauka ietekme ir 2km rādiusā no izlādes vietas.
Tas, ka ST transformatoram ir zibensnovedējs dod iespēju aizsargāt ST iekārtu, bet ne patērētāju iekārtas, kuras ir pieslēgtas transformatoram. Lādiņam nonākot zemē, tas nekontrolēti inducējas visos kabeļos. Katram ir jādomā par sevi, jo ST par Jums nedomās.
Optiskais kabelis ir drošs, ja dotajā kabelī nav iestrādāta metāla stieple.
Jā, ir tādas ierīces SPD (surge protective device), latviski - PAI (pārspriegumaizsardzības ierīces), bet ar tām ir jāprot rīkoties, jāprot izvēlēties un pareizi uzstādīt.
2023-07-13 21:04

DanaL    1 Nu tad nekā. Sagatavojies ļaunākajam scenārijam. 2023-07-13 21:20

Freddy Krueger      Chris - noliec to paranoiju plauktiņā, un pievies veselīgu pofigismu, parasti palīdz.
Un mazāk ņem galvā visādas gudrības, citādi mēs tev tādu fufeli nopārdosim... xD
Alvi - ir veikalā nopērkami surge protect tipa pagarinātāji vnk lietotājiem.
2023-07-13 21:33

Peleks    1 zin tā jauda no zibens var arī 10.000 dzīvokļu nokurinaat visu kas pieslegts pie tiikla 2023-07-14 01:47

Floriana  2 1 Man patīk negaisa laikā peldēt un vēl stāvēt kalnā un dziedāt! Traka vai ne :D a varbūt ragana! ;) 2023-07-14 13:22

Feja939      Prasās pēc gumijniekiem.... 2023-07-14 18:22

Alvils810      Jā, zibensizlādes var būt ļoti bīstamas un ne tikai elektroniskajām iekārtām, bet arī cilvēkiem. Iedomājaties, ja caur cilvēka ķermeni iziet 10.000A liela strāva. Te bija runa par daudzdzīvokļu ēkām, tad jāsaka, ka ir pieņēmums, ka zibensizlādes strāva sadalās proporcionāli vaditāju skaitam, t.i. vadu skaitam, kas aiziet uz katru dzīvokli, ja runājam par elektroapgādi. Jautājums ir, vai tiešām tā ir? Uz šo jautājumu neviens nespēj atbildēt, jo to pārbaudīt nav iespējams, tas ir pārāk bīstams pasākums.
Kas attiecas uz jautājumu par to, ka laikā, kad cilvēki ir darbā un notiek zibensizlāde, vai visiem sadeg mājturībai paredzētās elektriskās ierīces? Protams, ka nē, bet bojātas tās var tikt gan. Piemēram, pārstāj darboties rūteri, televizoros parādās melnas šūnas utt.. Zibens ir dabas parādība, par kuru mēs zinām nepietiekoši.
Vai veikalā ir nopērkamas "surge protective devices", protams. Vnk ir jāsaprot, kur un kā tās uzstādīt un vai tā tieši Tev būs piemērota.
Kas attiecas uz peldēšanu negaisa laikā, nav prāta darbs, bet katrs var darīt kā vien vēlas. Var jau spēlēt "krievu ruleti".
2023-07-14 19:48

Maksinna      Tiešām,ja ir zibensnovedējs, tad varbūtība,ka ēkā iespers zibens ir 0 ? Nezin kpc man šķiet,ka tas pievelk zibeni. 2023-07-14 23:11

dabasmiilis      Par novedējiem neko nezinu, bet pārliecība tāda pati, ka tie tieši pievelk zibeni. Vai tad viņi nav no metāla? Esmu redzējis tuvumā tikai uz vecām fermām vai siena šķūņiem, pilsētā pat īsti tā neesmu redzējis viņus uz jumtiem. 2023-07-15 03:00

Alvils810      Zibens novedēji. Visam jābūt sabalensētam ar iespējamiem riskiem t.i. ar iespējamiem zaudējumiem. Vai uzstādīt zibensnovedēju ir atkarīgs no aizsargājamās ēkas atrašanās vietas (kalnā vai ieplakā), ēkas augstuma, vai līdzās ir augstāki objekti, koki, zibensizlāžu biežums dotaja reģiona utt..Ņemot vērā šos nosacījumus tiek uzstadītas šīs iekārtas. Obligāti zibensnovedējus jauzstāda uz sabiedriskajām ēkām. Piemēram, bibliotekām, skolām, bērndārziem u.c..Daudzdzīvokļu mājām nav obligata prasība. Viss iedzīvotāju ziņā. 2023-07-15 14:29

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu